Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Co oznacza nowelizacja "ustawy śmieciowej" dla ROD

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Odpady - o ich racjonalnej utylizacji trzeba chyba nieustannie rozmawiać! Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Co oznacza nowelizacja "ustawy śmieciowej" dla ROD
Autor Wiadomość
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Co oznacza nowelizacja "ustawy śmieciowej" dla ROD
Najpóźniej, od 1 lipca 2013 r. zaczną obowiązywać nowe zasady usuwania śmieci, w tym z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Związane jest to z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 1 stycznia 2012 r. Zmianę przepisów nakazała Unia Europejska, przede wszystkim po to, by zwiększyć odsetek odpadów, które będą przeznaczone do recyklingu.

Dla rodzinnych ogrodów działkowych, nowa ustawa śmieciowa oznacza przede wszystkim brak umów, które do tej pory musiały podpisywać zarządy ROD z przedsiębiorcami odbierającymi śmieci. Dotychczas wywozem śmieci zajmowały się firmy wybrane przez zarządy ROD. To ma się zmienić. Wybór przedsiębiorcy, który zajmie się wywozem śmieci będzie należał do gmin. Taki przedsiębiorca będzie wyłaniany w drodze przetargu. Lista podmiotów, które będą zajmowały się w wywozem śmieci zostanie opublikowana na stronie internetowej gminy. W zależności od liczby mieszkańców i podziału miejscowości na sektory, gmina może wybrać nawet kilka firm zajmujących się usuwaniem odpadów.
Dla ogrodów to oznacza, że dotychczasowe umowy na wywóz śmieci będą obowiązywały najpóźniej do 30 czerwca 2013 r., chyba, że gmina wprowadzi wcześniej nowy system. Wówczas to będzie można przejść na system gminny, pod warunkiem rozwiązania umowy z dotychczasową firmą „śmieciową”.

Usuwanie śmieci z terenów ROD będzie nadal odpłatne. Tylko, że zarządy ROD nie będą musiały płacić za wywóz śmieci firmom, lecz gminom. Metodę ustalenia opłaty, stawkę za pojemnik, termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty będzie określony w uchwale rady gminy. Opłata będzie zawierała koszty zbierania, odbioru, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz obsługi administracyjnej nowego systemu.

Stawka podatku „śmieciowego” będzie uzależniona od liczby mieszkańców danej gminy, ilości wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych, kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz przypadków, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie (sezonowo). Jego zapłata będzie odbywała się w okresach miesięcznych (w przypadku ROD może być uiszczana za miesiące, w których działkowcy byli na działkach i powstawały odpady komunalne). Podatek „śmieciowy” będzie płacony gminie po wypełnieniu odpowiedniej deklaracji. [...]

W wyniku zmiany przepisów, będzie również bardziej opłacalna segregacja śmieci. Selektywne zbieranie odpadów komunalnych będzie obejmowało takie odpady jak papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji. Segregacja śmieci będzie wiązała się z niższymi opłatami za wywóz. [...]

Odpady komunalne powstają na każdej nieruchomości związanej z bytowaniem człowieka. Zatem nowe zasady wywozu śmieci nie ominą rodzinnych ogrodów działkowych. Wraz ze zmianą przepisów, wydaje się nieunikniony wzrost cen za usuwanie śmieci. Chociażby z tego powodu, że śmieciarki będą musiały pokonać więcej kilometrów wożąc odpady najpierw do recyklingu, a potem na składowisko. Dodatkowo, nadzór nad firmami, rozliczanie mieszkańców i windykacja spowoduje konieczność zatrudnienia przez gminy nowych ludzi, co będzie generować wyższe koszty. Wszyscy są jednak zgodni, że zmiany są konieczne, żeby można było oddychać świeżym powietrzem i zlikwidować dzikie wysypiska. [...]

Reasumując, od przyszłego roku zmienią się zasady wywozu śmieci. Do tego czasu, zarządy ROD powinny dokładnie zapoznać się polityką gmin w tym zakresie. W tym celu zarządy ROD powinny: [...]“

Co powinny – przeczytaj, by wiedzieć, czego należy oczekiwać od swojego Zarządu ROD... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez ZarzadROD dnia Nie 12:25, 25 Lis 2012, w całości zmieniany 1 raz
Nie 12:24, 25 Lis 2012 Zobacz profil autora
marselus1
UŻYTKOWNIK



Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Wyższe opłaty - czy znowu równo dla wszystkich?
Cytat:
Odpady komunalne powstają na każdej nieruchomości związanej z bytowaniem człowieka. Zatem nowe zasady wywozu śmieci nie ominą rodzinnych ogrodów działkowych. Wraz ze zmianą przepisów, wydaje się nieunikniony wzrost cen za usuwanie śmieci.


No właśnie, czy nadal będziemy finansować wywóz śmieci działkowcom mieszkającym w ogrodzie przez okrągły rok i tu zameldowanym?
Wiadomo przecież, że obecne roczne opłaty za pojemnik 120 l w gminie Pobiedziska wynoszą 219 PLN. Płacą je obowiązkowo stali mieszkańcy gminy.
Dlaczego unikają tej płatności nasi całoroczni i płacą tak jak wszyscy pozostali działkowcy 100 PLN rocznie za wywóz ogrodowych kontenerów?

Przecież 90 procent użytkowników ROD przebywa tu łącznie w ciągu roku 30, w porywach może ok. 50 dni, a to przecież nie 360.
Przeciętny Polak wytwarza rocznie 400 kg odpadów, oczywiście całoroczni mieszkańcy ogrodu znacznie mniej. Czy zgodzą się oni, że może tylko kilka kilogramów? Zgodzili się z entuzjazmem, no proszę jacy fajni!

Skoro tak, to nadal będziemy płacić za was, nawet gdy opłaty za wywóz śmieci wzrosną o 50-100 procent. A niech tam, dla dobrego klimatu i stosunków - zróbmy tak! Wasza radość będzie naszą radością.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez marselus1 dnia Wto 8:05, 04 Gru 2012, w całości zmieniany 1 raz
Wto 8:04, 04 Gru 2012 Zobacz profil autora
Leśny dziadek
SREBRNY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Wolne żarty!
Co Pan, co Pan! Lepiej tak nie żartować. Należy wypowiadać się za siebie, a nie za wszystkich.
Uważam, że ponieważ przybywa całorocznych mieszkańców w ogrodzie, to już czas, by wreszcie płacili oni tyle za śmieci i użytkowanie infrastruktury, ile się prawidłowo należy, tj. proporcjonalnie do czasu przebywania. Niechby płacili do czasu opuszczenia ogrodu, a są już na wylocie.
Po co utrzymywać niehonorową dla nich sytuację, jeśli są już świadomi, że żyją tu trochę na cudzy koszt. To musi być krępujące i pewnie będzie coraz bardziej trudne. W kontekście nowej ustawy o ogrodach jako ogniwach Stowarzyszenia lub samodzielnych Stowarzyszeniach oraz podpisywanych umów o dzierżawę działki wyjdzie, że łamane jest prawo. I to w tym momencie już nie przejdzie...


Post został pochwalony 0 razy
Śro 13:48, 05 Gru 2012 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Nowy system opłat za wywóz śmieci z ROD
"Najpóźniej, z dniem 1 lipca 2013 r. zaczną obowiązywać nowe zasady usuwania śmieci związane z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Do tego czasu, gminy zostały zobowiązane do ustalenia szczegółowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie swoich gmin i poinformowania o nich mieszkańców.

O tej sprawie informowaliśmy już na stronie internetowej PZD w artykułach:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

Znaczna część gmin, nie czekając do ostatniej chwili podjęła szereg uchwał w tej sprawie. A mianowicie: znowelizowała regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach, określiła sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania, dokonała wyboru metody ustalania wysokości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, określiła termin, częstotliwość i jej tryb uiszczania oraz określiła wzór deklaracji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Poza tym wiele gmin zdecydowało się na odbieranie odpadów komunalnych również od właścicieli/zarządców nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Z uwagi, że wiele gmin zobowiązało właścicieli/ zarządców nieruchomości ( w tym zarządy rodzinnych ogrodów działkowych) do złożenia deklaracji w pierwszym kwartale bieżącego roku, Krajowa Rada PZD w dniu 28.02.2013 r. ponownie wystąpiła do Ministra Środowiska - Pana Marcina Korolca o interpretację nowych przepisów i wskazanie, w jaki sposób powinien być naliczany podatek „śmieciowy” od terenów rodzinnych ogrodów działkowych.

Jednocześnie Krajowa Rada PZD zwróciła uwagę, że zgodnie z § 148 ust. 3 Regulaminu ROD, walne zebrania ROD corocznie uchwalają opłatę na rzecz ogrodu, która obejmuje m.in. koszty wywozu śmieci. Walne zebrania ROD odbywają się corocznie w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku (§ 77 pkt. 2 Statutu PZD). Dlatego tylko niezwłoczne udzielenie odpowiedzi w tej sprawie, umożliwi obecnie odbywającym się walnym zebraniom ROD zapoznanie się interpretacją prawną Ministerstwa Środowiska i podjęcie uchwały w sprawie opłaty na rzecz ogrodu, uwzględniającej prawidłowo wyliczoną opłatę za wywóz śmieci.

KR PZD ponownie zaznaczyła, że działki w rodzinnych ogrodach działkowych służą wyłącznie celom rekreacyjnym i uprawowym. Obowiązuje na nich całkowity zakaz zamieszkiwania i zameldowania. Działkowcy korzystają z działek w okresie wegetacyjnym, od kwietnia do połowy listopada. Dlatego też zasadne jest potraktowanie terenów ROD jako miejsc niezamieszkanych, w których śmieci wytwarzane są sezonowo.

Z uwagi, że nie wiadomo, kiedy Minister przekaże odpowiedź, zachęcamy zarządy ROD do wystąpienia do urzędów gmin i miast (właściwych ze względu na miejsce położenia ROD) z indywidualnym zapytaniem, czy tereny rodzinnych ogrodów działkowych zostały zakwalifikowane jako tereny niezamieszkane czy tereny zamieszkane i jak wygląda sprawa ich opodatkowania tzw. podatkiem śmieciowym?

A oto kilka wskazówek w zakresie ustalenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie ROD:

*** ROD jako tereny niezamieszkane:

• Czy gmina zdecydowała się na odbieranie odpadów komunalnych również od właścicieli/zarządców nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne?
• Jeżeli tak to: jaką gmina przyjęła stawkę za wywóz śmieci, w zależności od pojemności pojemnika na odpady? (za odpady zmieszane i za odpady posegegregowane)
• Czy gmina przyjęła wzór deklaracji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Gdzie i kiedy należy ją złożyć? Ilość pojemników na odpady oraz ich pojemniość przyjęta będzie na podstawie deklaracji. Orientacyjna ilość odpadów wytwarzanych na terenie ROD powinna być określona w regulaminie utrzymania porządku i czytości w gminie.
• Jak często, do kiedy i w jaki sposób należy uiszczać tzw. podatek śmieciowy?

*** ROD jako tereny zamieszkane

• Jaką metodę naliczania podatku za usuwanie śmieci przyjęła gmina w stosunku do terenów ROD ? (od pow. nieruchomości, od zużycia wody dla nieruchomości, od liczby działkowców, czy zryczłtowana stawka od działki rodzinnej)?
• Jaką gmina przyjęła stawkę za wywóz śmieci? (za odpady zmieszane i za odpady posegegregowane)
• Czy gmina przyjęła wzór deklaracji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi? Gdzie i kiedy należy ją złożyć?
• Jak często, do kiedy i w jaki sposób należy uiszczać tzw. podatek śmieciowy?

WAŻNE!!!

* Zarządy ROD, posiadające aktualnie podpisaną umowę z firmą odbierającą śmieci musicie ją wypowiedzieć z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby wygasła najpóźniej z dniem 30 czerwca 2013 r.! Bowiem od 1 lipca 2013 r. opłata za wywóz śmieci będzie należała się gminie. W przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia umowy przed upływem 30 czerwca 2013 r. musicie o tym fakcie poinformować gminę, która przejmie obowiązki wywozu śmieci (o ile do tego czasu wdrożyła nowe przepisy). W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, że po 1 lipca br. będziecie musieli zapłacić podwójnie - gminie i firmie, z którą macie podpisaną umowę.

* Zarządy ROD macie obowiązek wyposażyć nieruchomość w odpowiednie pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych (w tym pojemniki do segregacji śmieci) oraz utrzymywania ich w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym! Niektóre gminy mogą realizować tę usługę za pośrednictwem przedsiębiorcy wyłonionego w przetargu, ale jemu za takie dodatkowe świadczenie będzie należało się dodatkowe wynagrodzenie."

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pon 11:10, 04 Mar 2013 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Opłata za śmieci również dla dziakowców
Właściciele ogródków działkowych i działek rekreacyjnych muszą mieć się na baczności. Nowa ustawa śmieciowa wywraca dotychczasowy system do góry nogami. Oni też zapłacą więcej.
Według przepisów, które wejdą 1 lipca, gmina może wydać uchwałę, że będzie odbierać odpady z tzw. nieruchomości niezamieszkałych (ogródków działkowych, firm, działek rekreacyjnych itp.). Opłata obliczana jest wówczas według wzoru: liczba zużytych pojemników razy stawka za wywóz jednego pojemnika. Gminy jednak wcale nie muszą takiej uchwały podejmować.

Niektóre już teraz stwierdziły, że nie obejmą systemem odbioru nieruchomości niezamieszkałych. Tak będzie m.in. w Otwocku czy Wyszkowie. W obydwu gminach poinformowano nas, że w przypadku nieruchomości niezamieszkałych przepisy pozostają bez zmian. To na właścicielu będzie ciążył obowiązek, aby podpisać umowę z odpowiednią firmą, zajmującą się odbiorem odpadów. [...]

Analizując definicję miejsca zamieszkania zawartą w przyjętej na gruncie rozporządzenia WE Parlamentu Europejskiego i Rady nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań (Dz. Urz. UE L 218 z 13.08.2008, s. 14) w przepisie art. 2 lit. d, można dojść do wniosku, iż osoba zamieszkuje na danej nieruchomości (jest jej "mieszkańcem"), jeżeli w tym miejscu zazwyczaj przebywa (bytuje) i spędza czas przeznaczony na odpoczynek, niezależnie od czasowych nieobecności związanych z wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym lub pielgrzymkami religijnymi. „

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 19:44, 07 Mar 2013 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Zmienią się opłaty dla właścicieli ogródków działkowych
"Właściciele ogródków działkowych najczęściej nie wiedzą o tym, że nowe zasady gospodarki odpadami, jakie będą obowiązywać od lipca, mogą wpłynąć na wzrost opłat. Stawki dla właścicieli ogródków mogą być takie same jak dla tzw. nieruchomości niezamieszkałych. [...]"

Więcej czytaj i słuchaj (podkast PR Opole)... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 9:10, 08 Mar 2013 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Znamy ceny za wywóz odpadów od lipca 2013
"Znamy ceny za wywóz odpadów na terenie gmin należących do Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej"

2013-03-15 00:00

Mieszkańcy gmin należących do Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" za wywóz śmieci zapłacą 12 lub 20 zł od osoby. Kwota zależeć będzie od tego, czy śmieci będą segregowane, czy też nie.

Dodatkowo w gospodarstwach domowych liczących do trzech członków każda osoba płaci 100 proc. stawki podstawowej, w gospodarstwie 4-osobowym stawka dla każdego członka wyniesie 95 proc., w 5-osobowym - 90 proc., w 6-osobowym - 85 proc., 7-osobowym - 80 proc. itd. W gospodarstwach 13-osobowych i liczniejszych stawka dla każdej osoby wyniesie 50 proc.

Na obszarze ZM GOAP utworzone zostaną 23 sektory, w tym 12 w gminach (po dwa sektory powstaną w Czerwonaku, Murowanej Goślinie i Swarzędzu). Poznań podzielono na 11 sektorów w oparciu o granice jednostek pomocniczych miasta, w tym 4 obejmują tereny największych spółdzielni mieszkaniowych: Grunwaldu, Piątkowa, Rataj oraz Winograd. Podział obszaru Związku pozwoli na zapewnienie konkurencyjności na rynku usług i umożliwi szerszy udział firm zajmujących się odbieraniem odpadów komunalnych, a także zoptymalizuje ceny za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zapewni sprawne i skuteczne funkcjonowanie systemu."

Zobacz także:

Związek Międzygminny "GOAP"

Formularze (deklaracje) na stronie [link widoczny dla zalogowanych] od 1 maja

Informujemy, że wkrótce, po zatwierdzeniu uchwał Zgromadzenia przez Wojewodę Wielkopolskiego, ogłoszeniu ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, na tej stronie internetowej oraz stronie [link widoczny dla zalogowanych] zamieszczone zostaną wzory deklaracji oraz inne dokumenty związane z wprowadzaniem nowego systemu gospodarki odpadami. Prawdopodobnie nastąpi to na przełomie kwietnia i maja. Deklaracje opłaty za gospodarowanie odpadami należy składać do 3 czerwca br.

Do ich złożenia zobowiązani są także właściciele nieruchomości niezamieszkalych (szkół, hoteli, firm, ogródków działkowych itp.) na których powstają odpady komunalne. W stosunku do nich opłata jest naliczana za każdorazowe opróżnienie pojemnika.

Więcej informacji dostępnych na stronie [link widoczny dla zalogowanych]



Związek Międzygminny

„Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej”

Ul. Św. Michała 43 61-119 Poznań

NIP 781-18-79-366
REGON 302156406

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

INFOLINIA 61 624 22 22


Post został pochwalony 0 razy
Czw 7:53, 04 Kwi 2013 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post To jak to będzie teraz ze śmieciami?
KR PZD wnioskuje (3. raz) do Ministerstwa Środowiska o interpretację przepisów ustawy śmieciowej. Oto krótki fragment doniesienia w tej sprawie:

"Zmiany przepisów dotyczących ustawy śmieciowej budzą ogromne kontrowersje w całym kraju. Im bliżej terminu wejścia nowelizacji ustawy o porządku i czystości, tym więcej emocji wśród mieszkańców gmin, w tym użytkowników działek w rodzinnych ogrodach działkowych. Wielu z nich czuje się oszukanych i nie rozumie nowych regulacji, zwłaszcza tak wysokich opłat za wywóz śmieci z terenów ROD. Użytkownicy działek, w trosce o ochronę środowiska popierają segregację śmieci i recykling. Sprzeciwiają się jednak, aby ustawa śmieciowa bez uzasadnienia „biła ich po kieszeni”. Największe poczucie niesprawiedliwości wywołują przepisy, które mówią, ile na terenach ROD ma być produkowanych śmieci (np. we Wrocławiu - 40 l tygodniowo na działkę). Gminy całkiem bagatelizują, że śmieci w ogrodach działkowych wytwarzane są sezonowo, część z nich (odpady zielone) trafia do kompostowników, a poza tym działkowcy będą zmuszeni płacić podwójnie tzn. dodatkową opłatę za wywóz śmieci ze swoich gospodarstw domowych. [...]"

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 6:40, 30 Maj 2013 Zobacz profil autora
ZarzadROD
PLATYNOWY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 346
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Post Ustawa śmieciowa wykończy działkowców [Elbląg]
"Do Sądu Administracyjnego w Olsztynie zamierzają wystąpić elbląscy działkowcy. Chodzi o anulowanie uchwały Rady Miasta Elbląga dotyczącej wywozu śmieci z działek. — Obecnie płacimy za wywóz śmieci za cały sezon (od kwietnia do października) 1100 zł. Po podwyżkach płacilibyśmy 6400 zł — mówi Zygmunt Wójcik, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Ikar".

Ustawa śmieciowa wykończy działkowców?



Autor: Ryszard Biel




— Mam zebrane podpisy wszystkich prezesów poszczególnych ogrodów działkowych w Elblągu. W ciągu najbliższych kilku dni wystąpię do Sądu Administracyjnego w Olsztynie o anulowanie uchwały dotyczącej wywozu śmieci — mówi Bolesław Mikołajczyk, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Elblągu. 


Do tej pory działkowcy z ogrodu Ikar zlecali wywóz śmieci raz na trzy tygodnie - czyli wówczas, kiedy pojemnik wypełniony był po brzegi. Nowa uchwała przyjęta przez odwołaną Radę Miejską mówi, że teraz pojemniki mają być wywożone raz w tygodniu, a wielkość pojemników nie może być mniejsza niż 1100 l. [...]" 


Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Sob 7:09, 15 Cze 2013 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Odpady - o ich racjonalnej utylizacji trzeba chyba nieustannie rozmawiać! Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin