Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU!
Społecznościowe forum dyskusyjne ROD 'LEŚNY BARCINEK' - PZD Okręg Poznański
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Pierwszy w PL projekt badawczy o ROD + inne konferencje

 
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Miejsca bogate pod względem informacji o ogrodach Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Pierwszy w PL projekt badawczy o ROD + inne konferencje
Autor Wiadomość
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Pierwszy w PL projekt badawczy o ROD + inne konferencje
[link widoczny dla zalogowanych]

Jedyny w swoim rodzaju projekt badawczy o ogrodach działkowych.
Jak autorzy projektu piszą o nim:
‚dzieło-działka‘ to interdyscyplinarny projekt badawczy Muzeum Etnograficznego w Krakowie kończący się wystawą i publikacajmi na wiosnę 2012 roku.

Powstaje w oparciu o badania terenowe oraz otwarte zaproszenia działkowców.

Po bogatej zawartości (teksty, zdjęcia) można poruszać się m.in. dzięki tagom, czyli słowom kluczowym (hasłom rzeczowym).
Oryginalna i ciekawa strona, może bardziej e-dziennik, z możliwością dodawania własnych komentarzy. Warty polecenia!



Polecamy też obszerny i ciekawy wywiad w ‘Tygodniku Powszechnym’:


Miejscy pustelnicy


"Magdalena Zych, antropolożka kultury: Działka jest pretekstem do uprawy czegoś więcej niż tylko pomidory i ogórki. Ludzie uprawiają na działkach swoje życie i swoją duszę. Rozmawiała Agnieszka Sabor

Agnieszka Sabor: Ogródki działkowe kojarzyły mi się długo z biedą PRL-u. Wydawało mi się, że to jeden ze sposobów radzenia sobie Polaków z pustymi półkami, trochę jak znajoma na wsi, która (oczywiście nieoficjalnie) zaopatrywała całe kwartały w mięso. Tym większe było zdumienie, gdy mieszkańcy bogatej Norymbergii by pokazać, co mają najlepszego, zabrali mnie do kolonii ogródków działkowych. Wydawali się z niej dumni w równym stopniu, co z Wita Stwosza.[…]

Jednocześnie status działki jest znacznie bardziej skomplikowany, niż sugerowałyby zapisy prawne: to, by użyć sformułowania Katarzyny Wali, „własność niewłasna”, która nie zasadza się na papierze. Działkowiec bierze ziemię w posiadanie poprzez swoją na niej egzystencję. To dla niego oaza, miejsce w głowie, które ma swoje odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym.[…]"

Pełny tekst czytaj…
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 15:51, 27 Kwi 2014, w całości zmieniany 6 razy
Sob 17:29, 27 Sie 2011 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Jeśli w weekend będziesz w Krakowie...
Odwiedź wystawę „Dzieło Działka” w Muzeum Etnograficznym prezentującą wyniki interdyscyplinarnych badać ogrodów działkowych.
Poniżej ‘Zaproszenie’ i słowo jej Koordynatorki Magdaleny Zych:
|
[link widoczny dla zalogowanych]
|

„20 kwietnia 2012 roku (godzina 18.00) zapraszamy na wernisaż wystawy, którą będziemy prezentować do jesieni. Wystawa, zatytułowana dzieło-działka, wieńczy trzyletni projekt badawczy Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Poznając rzeczywistość ogródków działkowych, odkryliśmy świat, który nas zaskoczył i zadziwił. Owe zadziwienia najkrócej oddają słowa: ruch, sytuacja, emocje, inspiracja, wolność. Z nich właśnie zbudowaliśmy wystawę.„

Pełny tekst Magdaleny Zych czytaj… [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Sob 18:29, 17 Maj 2014, w całości zmieniany 1 raz
Śro 9:24, 18 Kwi 2012 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Czego jeszcze dowiedzieliśmy się o 'dzieło-działka'
„dzieło-działka” – finał, czyli czego dowiedzieliśmy się o działkach i działkowiczach?

Przez trzy ostatnie lata Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadziło projekt poznawczy poświęcony zjawisku ogródków działkowych.
Nadeszła pora, by przedstawić efekty tych prac. Zaprezentujemy je do końca października 2012 w różnej formie:

1. Wystawa „dzieło-działka”
2. Książka „dzieło-działka” i cykl dyskusyjny wychodzący od jej treści
3. Kolekcja „dzieło-działka”, która wejdzie do kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie
4. Warsztaty etnobotaniczne – czyli o roślinach w aspekcie kulturowym
5. „Opowieści o działkach” (oprowadzania autorskie, w tym propozycja zajęć dla różnych grup odbiorców)
6. Guerrilla gardening (siejemy w zapomnianych klombach!) – od połowy maja w różnych dzielnicach Krakowa
7. Spacery po ogrodach działkowych

Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]

**********************************

Na wystawie prezentujemy:

- intrygujący portret w fotografiach Aleksandra Duraja (aż sześć z tych zdjęć zostało nagrodzonych w prestiżowym konkursie Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii)
- głosy działkowców
- przedmioty z tworzonej przez MEK kolekcji poświęconej ogródkom działkowym

Biletem wstępu na wystawę jest TOREBKA Z TAJEMNICZYMI NASIONAMI.

Osobno, w połowie maja, zaprosimy na spotkanie poświęcone rozpoczęciu akcji guerilla gardening, do udziału w której zaprosimy także mieszkańców Krakowa.

Cykl dyskusyjny wokół treści książki „dzieło-działka” rozpoczniemy 24 maja br., z udziałem badaczy oraz profesora Rocha Sulimy, który współpracował z nami w projekcie.

Źródło: z e-maila od p.Magdaleny Zych 18 IV 2012


Post został pochwalony 0 razy
Śro 13:06, 18 Kwi 2012 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Kop do zwycięstwa
"Na łamach sobotnio-niedzielnego Magazynu Gazety Wyborczej [11/12 sierpnia 2012] ukazał się wywiad z Magdaleną Zych, etnografką, koorydnatorką projektu badawczego "dzieło-działka". Artykuł zatytułowany „Kop do zwycięstwa” mówi o wzrastającej roli działek we współczesnych aglomeracjach miejskich w całej Europie.

Praca na działce daje poczucie wyzwolenia i autentyczności” – uważa Magdalena Zych. „Działki nie są przewidywalnym ładnym widokiem. Drażnią brakiem subordynacji i nieobecnością uporządkowanych alejek, trawników poprzedzielanych drogami, równo posadzonych kwiatków. Takiego porządku na działkach nie ma i być nie może, bo to inna rzeczywistość, inna narracja.”

Według Magdaleny Zych współczesne działki nie służą dostarczaniu żywności, jak było to podczas II wojny światowej, ale są deklaracją osobistej niepodległości. Ci, którzy krytykują ogrody nazywając je „oazami kiczu, groteski, sztuczności i fałszu”, nie rozumieją idei, jakimi kierują się działkowcy.

Działki, jakie znamy z centrów miast – z altankami, warzywniakami, trawnikiem i grillem to nie jest tylko wynalazek polski – zauważa współautorka projektu „dzieło –działka”. „Takie miejskie ogródki działkowe, które zagospodarowują niewykorzystane przestrzenie w metropoliach, można spotkać na całym świecie”. [...]

Magdalena Zych zauważa ogromną popularność ogrodów w dużych miastach Europy. W północnym Londynie na działkę czeka się nawet kilkanaście lat – liczba oczekujących to 87 tys. osób. Tymczasem w Polsce Trybunał Konstytucyjny uznając niekonstytucyjność ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, spowodował zagrożenie dla dalszego istnienia działek. „Gminy zacierają ręce, bo stają przed szansą przejęcie atrakcyjnych terenów w centrach miast” – zauważa dziennikarka Gazety Wyborczej. „My zachłystujemy się kapitalizmem i przerabiamy to, co za naszą zachodnią granicą przerobiono już dawno – odpowiada Magdalena Zych. - Na świecie docenia się działki w mieście, a prawo dostosowuje tak, by ułatwić działkowcom życie.” To zupełnie inaczej niż w Polsce."

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 18:07, 16 Sie 2012 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Konferencja naukowa w Zurichu 24-25 VIII 2012
"Siły i słabości ogrodnictwa działkowego"

"W dniach od 24 do 25 sierpnia 2012 r. w Szwajcarii, w Zurichu odbyła się Konferencja naukowa, której tematem przewodnim było „Pokazanie siły i słabości ogrodnictwa działkowego”. Konferencja zgromadziła przedstawicieli z narodowych związków działkowców z krajów Unii Europejskiej zrzeszonych w Międzynarodowym Biurze, a także przedstawicieli różnych okręgów Związku Szwajcarskiego. Na konferencję przybyli m.in. reprezentanci Związków Działkowców z Niemiec, Luksemburga, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandi i Austrii. Polski Związek reprezentowała delegacja, której przewodniczył Prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki. Obecni byli także prezes OZ we Wrocławiu Janusz Moszkowski i Prezes OZ w Poznaniu Zdzisław Śliwa. Gości powitał Prezydent Szwajcarskiego Związku Działkowców Walter Schaffner, a także Prezydent Biura Międzynarodowego Chris Zijdeveld oraz Sekretarz Generalny Biura Międzynarodowego Pani Malou Weirich.

Konferencja rozpoczęła się referatem „Jaki jest obraz ogrodów działkowych w opinii publicznej” na przykładzie miasta Zurich, który wygłosił dyrektor zielonego miasta Zurich Ernst Tschannen. Opowiedział się on za potrzebą istnienia ogrodów w miastach, podkreślając, jak bardzo władze i społeczność Zurichu cenią ogrody działkowe traktując je na równi z zielenią miejską.
Ogrody działkowe w tym największym szwajcarskim mieście, które jest głównym ośrodkiem gospodarczym kraju, korzystają z dużej pomocy od miasta, które stara się zapewnić im stabilny byt w przestrzeni miejskiej. Rada Miejska Zurichu dostrzega pozytywne aspekty ogrodów, które są dla społeczności nie tylko „zielonymi płucami” miasta, ale także pełnią rolę integracyjną i produkcyjną dla całej społeczności. Między miastami a Szwajcarskim Związkiem Działkowców panuje bardzo dobra współpraca, a wszelkie sprawy rozwiązywane są dwustronnie. Nie tylko działkowcy, ale też władze tego miasta chciałyby, aby tych ogrodów było znacznie więcej.[...]"

Pełny tekst relacji czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 19:56, 31 Sie 2012, w całości zmieniany 2 razy
Pią 19:45, 31 Sie 2012 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Międzynarodowa konferencja w UAM nt ogrodów działkowych
"W dniach 15-17 września 2013 r. Zakład Geografii Kompleksowej [Instytutu Geografii UAM] organizuje międzynarodową konferencję poświęconą tematyce miejskich ogrodów działkowych: URBAN ALLOTMENT GARDENS IN EUROPEAN CITIES - Future, Challenges and Lessons Learned [Miejskie ogrody działkowe w miastach Europy - przyszłość, wyzwania i zdobyte doświadczenia]. Konferencja odbywa się w ramach projektu COST Action TU 1201. W tych dniach na naszym Wydziale będziemy gościć ok. 70 uczestników z większości krajów europejskich, jak również spoza Europy."

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 11:00, 01 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Nie 10:07, 01 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Seminarium działkowców europejskich w Berlinie
"Biuro Międzynarodowe Ogrodów Rodzinnych zaprosiło w dniach 23-25 sierpnia br. [2013] przedstawicieli narodowych związków działkowców zrzeszonych w organizacji do Berlina na międzynarodowe seminarium pod tytułem "Osiągnięcia ruchu ogrodnictwa działkowego i jego skuteczne odzwierciedlenie w mediach publicznych jak również decyzjach politycznych".

W seminarium uczestniczyła pięcioosobowa delegacja polskich działkowców pod przewodnictwem Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego. Temat seminarium został dobrany, by kontynuować rozpoczętą w 2012r. w Zurichu debatę działkowców europejskich o znaczeniu ogrodów działkowych i ich obrazie w mediach i opinii publicznej. Kulminacją i podsumowaniem rozpoczętych prac będzie przyszłoroczny Kongres Biura Międzynarodowego w Utrechcie (Holandia), który powinien podsumować 3-letnie prace zespołów narodowych i przyjąć dokumenty oraz podjąć decyzje wprowadzające ustalenia do praktyki działań w krajach członkowskich. [...]

Dyskutowano także w grupach roboczych o tym co zrobić, by prawdziwy i pożądany obraz ogrodnictwa działkowego docierał do opinii publicznej. W tych tematach nie zabrakło głosu polskich działkowców. Zdzisław Śliwa przedstawił problemy polskiego ogrodnictwa działkowego w komunikacji z dziennikarzami wydawnictw centralnych i prasą regionalną. O ile ci pierwsi piszą rzadko i często krytycznie, a niekiedy wręcz tendencyjnie o polskich ogrodach, to na łamach prasy regionalnej można spotkać artykuły o wiele bardziej obiektywne i opisujące działkową rzeczywistość w sposób odpowiadający prawdzie. Specyfika sytuacji działkowców naszego kraju wynika z uporczywej walki o dobrą ustawę. Walka ta przykuwa uwagę mediów, które często o nas piszą, przez co problemy polskiego ogrodnictwa działkowego są znane społeczeństwu. [...]

W ramach projektu naukowego COST Action 2011 we wrześniu [2013] zaprezentujemy na międzynarodowej konferencji naukowej na temat "Miejskie ogrody działkowe w miastach Europy - przyszłość, wyzwania i zdobyte doświadczenia" [w UAM] dorobek i problemy polskiego ogrodnictwa działkowego oraz ogrody Poznania. [...]"

Więcej czytaj w relacji dr. Z.Śliwy... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Nie 10:31, 01 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Konferencja: Ogrody działkowe w miastach Europy
"Naukowcy z 26 krajów, głównie europejskich, uczestniczący w 2 sesji plenarnej projektu COST ACTION TU1201 spotkali się w Poznaniu by dyskutować o wizji ogrodów działkowych w europejskich miastach XXI wieku. Po pierwszej sesji projektu mającej miejsce w Dortmundzie tym razem gospodarzem spotkania był Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Wydział Geografii i Geologii.

Chociaż obrady plenarne międzynarodowej konferencji naukowej odbywały się 16 i 17 września 2013 r., to już dzień wcześniej uczestniczący w obradach mieli okazję zwiedzić 2 poznańskie ogrody działkowe: ROD Bielniki oraz ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego. W obydwu ogrodach gospodarze zaprezentowali gościom swoje działki, roślinność na nich rosnąca, infrastrukturę ogrodów oraz prezentowali swój dorobek.
Prezentacja wzbudzała bardzo pozytywne reakcje i spotkała się z powszechnym uznaniem. Wizyta w ogrodach była wprowadzeniem do dyskusji o realiach funkcjonowania ogrodów działkowych w polskich miastach. [...]"

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Śro 19:20, 18 Wrz 2013 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Ogrody działkowe w systemie społeczno-przyrodn. miasta
IX Konferencja Naukowo - Techniczna z cyklu Zieleń Miejska - Naturalne Bogactwo Miasta pt.: „Ogrody działkowe w systemie społeczno – przyrodniczym miasta” w Toruniu - 23.10.2013

„W dniach 10-11 października 2013 roku odbyła się w Toruniu IX Konferencja Naukowo – Techniczna z cyklu Zieleń Miejska – Naturalne Bogactwo Miasta pt. „Ogrody działkowe w systemie społeczno – przyrodniczym miasta”. Organizatorem konferencji był Prezydent Miasta Torunia – p. Michał Zaleski oraz Polskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń. Do współpracy zaproszono również Okręgowy Zarząd Toruńsko – Włocławski Polskiego Związku Działkowców, który reprezentowała 20-osobowa delegacja. [...]
Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 14:10, 27 Kwi 2014, w całości zmieniany 1 raz
Czw 8:14, 24 Paź 2013 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Ogrody działkowe w zmieniającym się społeczeństwie
"Co dalej z ogrodami działkowymi?
Jaka powinna być ich przyszłość?
Jaką rolę będą one pełnić na przestrzeni najbliższych lat?
– to najważniejsze pytania, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy seminarium, zorganizowanego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, które odbyło się w dniach 11 – 12 kwietnia 2014 roku w Warszawie. Poza naukowcami, studentami do udziału zaproszeni zostali także przedstawiciele PZD [...].

Po wykładach odbyły się warsztaty w grupach, składających się z naukowców, działkowców, studentów i urzędników. Każdy z pięciu zespołów miał do zagospodarowania inny ogród znajdujący się na terenie Warszawy. Projekty uwzględniające indywidualne szanse i zagrożenia dla każdego z tych obszarów, były następnie prezentowane uczestnikom seminarium. [...]

Rzeczywiście, wszystkie grupy zaprezentowały nowe role, jakie mogą pełnić ogrody działkowe w lokalnych społecznościach. Oprócz tej tradycyjnej, rekreacyjnej, przedstawiano również pomysły edukacji dzieci i młodzieży na ich terenach. Nauka podstaw uprawy warzyw i owoców, a przy okazji również uświadamianie, jak ogromną rolę w życiu człowieka odgrywa zdrowe odżywianie to klucz do wpojenia dobrych nawyków, które zaprocentują w ich dorosłym życiu. – Zamiast chipsów marchewka – takim hasłem podsumowała tę kwestię jedna z uczestniczek warsztatów. Pomysłów na nowe zagospodarowanie przestrzeni ogrodów działkowych było jednak znacznie więcej. Interesujący był pomysł utworzenia siłowni „Chomik” na obszarze Sadów Żoliborskich.
Energia wytwarzana przez osoby chcące zadbać o swoją tężyznę fizyczną, zapewniłaby dostawę prądu do wszystkich działek. Biorący udział w warsztatach nawiązali również do popularnego ostatnio w naszym kraju biegania, proponując wytyczenie specjalnych ścieżek na terenie ROD. Miłośnicy tego sportu mogliby przenieść się z zatrutych spalinami ulic miast do tętniących zielenią ogrodów.
Prezes Eugeniusz Kondracki podkreślił, że PZD jest otwarty na wszelkie dyskusje o przyszłości ogrodów.[...]"

Prezes PZD potwierdził tym samym wcześniejsze stwierdzenie:

"- Jako Związek jesteśmy otwarci na dyskusję i zmianyzadeklarował Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Te ważne słowa były najlepszym podsumowaniem całego wydarzenia.[...]"

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]

Powyższe słowa wydają się mało wiarygodne po tym, jak Prezes PZD odniósł się do projektowanej w 2012 roku przez OZ PZD w Poznaniu konferencji popularno-naukowej nt ROD, uznając wymijająco, iż nie jest to odpowiedni czas na konferencję o ogrodach działkowych. Wkrótce później posypały się konferencje krajowe i zagraniczne nt ogrodnictwa działkowego, co udokumentowano w licznych postach niniejszego działu.
Dla poznańskiej konferencji zabrakło przyzwolenie PZD w Warszawie, ale patrząc z dzisiejszej perspektywy: czy rzeczywiście było ono niezbędne?

Poniżej publikujemy po raz pierwszy, historyczny już dzisiaj, ramowy i w jakimś stopniu roboczy projekt tejże konferencji, dodajmy - uzgodniony wówczas z referentami w 90 procentach! Zobaczmy, jak wartościową szansę wtedy zmarnowano:




Poznań, 26 stycznia 2012 r.

ZARYS ORGANIZACJI I PROBLEMATYKI KONFERENCJI W 2012 R. NA TEMAT: RODZINNE OGRODY DZIAŁKOWE – HISTORIA, TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ

Inne propozycje tematu konferencji:
- Rodzinne Ogrody Działkowe – konteksty kulturowe i społeczne
- Aktywizacja, rozwój, integracja: społeczne i kulturowe konteksty ROD
- Rodzinne Ogrody Działkowe we współczesnym społeczeństwie polskim
- Rodzinne Ogrody Działkowe – tradycja i współczesność
- Inicjatywy i działania zmierzające do rozwoju, integracji i aktywizacji ROD


1. Organizatorzy: OZ PZD w Poznaniu, KR PZD Warszawa, AWF w Poznaniu.
2. Termin i miejsce: 19 września 2012 roku, sala AWF w Poznaniu
3. Charakter konferencji: popularno-naukowy z udziałem referentów z uczelni wyższych oraz PZD, tj.

- Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
- Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytetu Warszawskiego
- Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu
- PZD (OZ PZD w Poznaniu, KR/Prezydium PZD W-wa)
- Organizacji Ogrodów Działkowych w Niemczech.

4. Uczestnicy konferencji:
- przedstawiciele zainteresowanych spośród 320 ROD w Okręgu Poznańskim
- zaproszeni przedstawiciele OZ PZD z kraju
- zaproszeni przedstawiciele mediów lokalnych
- zaproszeni przedstawiciele Uniwersytetów Trzeciego Wieku (28 w Wielkopolsce)
- zaproszeni przedstawiciele Urz.Miasta i wybranych jednostek administracji terenowej (np. UMiG w Pobiedziskach), Policji, Straży Miejskiej
- uczestnicy delegacji Ogrodów Działkowych z Niemiec.

5. Materiały konferencyjne:
- referaty
- druk referatów przed konferencją – nakład 600 egz. Dla uczestników oraz do rozesłania do pozostałych ROD w Okręgu Poznańskim, do wszystkich OZ PZD w kraju, do wybranych bibliotek Poznania i regionu
- elektroniczna wersja materiałów zawieszona na stronie internetowej OZ PZD w Poznaniu oraz w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej ( [link widoczny dla zalogowanych] ). Uwaga: niezbędne uprzedzenie autorów o planowanym wolnym dostępie do ich e-referatów.

6. Budżet i koszta:
- środki od uczestników (200 osób x 70,- zł = 14 000 zł
(uczestnictwo odpłatne nie obejmuje referentów i zaproszonych imiennie gości. Pozostali płacą, ale otrzymają drukowaną publikację, notes, długopis i inne promocyjne drobiazgi oraz zapewniony bufet: napoje, kanapki, gorące danie, ciasto)
- dofinansowanie z zewnątrz: 8 000 zł
- środki własne OZ PZD w Poznaniu: 5 000 zł
- od sponsorów i za reklamę w wydawnictwie + stoiska przy konferencji dla zainteresowanych firm ogrodniczych i ‘wokółogrodniczych’, np. projektujących strony www, providerzy:
5 000 zł;
Łącznie 32 000 zł

Koszta:
- honoraria referentów: 12 x 400-500 zł = ok. 6 000 zł
- catering: 6 000 zł
- druk materiałów i wysyłka: 15 000 zł
- inne/ różne, np. zwrot kosztów podróży zamiejscowych referentów, druk 350 zaproszeń: 5 000 zł
Łącznie 32 000 zł

7. Problematyka (referaty, autorzy):

* Historia ogrodnictwa działkowego (referentem będzie prof.dr hab. Olgierd Kiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego)

* Polscy działkowcy?
- analiza wyników ankietyzacji przeprowadzonej w marcu-kwietniu 2011 r. przez PZD w W-wie nt ‘Kim są polscy działkowcy?’, referuje ktoś z KR PZD/Warszawa

- na zasadzie dwugłosu wystąpienie koordynatora projektu badawczego ‘DziełoDziałka’ z Muzeum Etnograficznego w Krakowie Magdaleny Zych: - Ogródek działkowy do życia koniecznie potrzebny. O projekcie badawczym „dzieło-działka” Muzeum Etnograficznego w Krakowie

- Androgogika w rekreacji w ROD (androgogika = wychowanie i kształcenie dorosłych) lub
- Gerontologia a rekreacja w ROD - wybrane zagadnienia (wypoczynek osób starszych)

Referat kogoś z Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF – Katedry Teorii i Metodyki Rekreacji: Zakład Społecznych Podstaw Rekreacji, ul. Rybaki 19, 61-884 Poznań; kier. dr Agata Wiza
[link widoczny dla zalogowanych]

- Integracyjne, edukacyjne i informacyjne funkcje internetowych e-platform Rodzinnych Ogrodów Działkowych ( inna wersje tematu: Internetowe e-platformy ROD i ich funkcje // Rola i funkcje internetowych platform ROD w koncepcji społeczeństwa informacyjnego ) lub temat socjologiczny (o zaangażowaniu społecznym, postawach obywatelskich, samorządności w ROD i „grzechach zaniechania” – referent doc. dr Zdzisław Szkutnik/ Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu, ROD ‘Leśny Barcinek’) lub

* Społeczna rola ogrodów (referent: prof. dr hab. Roch Sulima, kierownik Zakładu Kultury Współczesnej w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni badacz społeczności działkowych Warszawy.

Do powyższej problematyki, która zostanie uszczegółowiona w trakcie rozmów z ewentualnymi referentami można by spróbować zaprosić:

- antropologa kultury, np. prof. dr. hab. Wojciecha Bursztę z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w W-wie
- psychologa społecznego z UAM/Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w W-wie, np. prof. dr hab. Annę Brzezińską, referat nt ‘Ogrody – miejscem sprzyjającym dbałości o zdrowie psychiczne w okresie późnej dojrzałościlubTrzeci wiek’ według psychologii pozytywnej, czyli jak się nie dać wystawić na margines.
- kulturoznawcę-specjalistę z UAM z zakresu kultury miasta, np. prof. dr. hab. Jana Grada
- pedagoga z UAM, np. prof. dr. hab. Stanisława Dylaka, który bada m.in. zainteresowania osób starszych (może do działu: Polscy działkowcy ? ).
- Metody i wyniki animacji kulturalnej społeczności ogrodów (na przykładzie doświadczeń niemieckich), referuje przedstawiciel niemieckiej grupy uczestników.

* Ogrody w mieście – spojrzenie specjalisty od zieleni miejskiej oraz urbanisty

Referenci:
- prof. dr hab. Piotr Urbański, Dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kierownik Katedry Terenów Zieleni
– Referat:
- Prozdrowotne znaczenie ogrodów działkowych lub
- Funkcja biologiczna ogrodów działkowych

- Ktoś z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej na ul. Prusa 3, 60-819 Poznań, zajmującej się Projektowaniem i realizacją terenów zieleni Poznania (np. Beata Kwaśny – kier. Działu Projektów i Realizacji Terenów Zieleni…) o ogrodach jako nierozłącznym elemencie krajobrazu miejskiego (pierścienie i kliny zieleni) pozostającym w symbiozie z miastem i o promocji tego typu zieleni w mieście:
- Funkcja kompleksów ogrodów działkowych w strukturze terenów zielonych miasta (na przykładzie Poznania)

- lub ktoś z Zespołu ds. rozwiązywania problemów dotyczących ROD w Poznaniu, powołanego Zarządzeniem Nr 511/2007/P Prezydenta M.Poznania z 17 lipca 2007 r. (dokumenty wraz z wykazem nazwisk w posiadaniu p. Hirka Mieszały), np. Magdaleny Albińskiej z Wydz. Gospodarki Nieruchomościami UM, (przy czym p. Albińska sugeruje swojego szefa, wicedyr. Bartosza Gussa)

8. *Regulacje prawne dla ogrodów
(referenci:
- dr Tomasz Lewandowski, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, główny aspekt wystąpienia: wady w prawie, np. ustawowy zakaz stałego zamieszkiwania a praktyka meldowania w ROD;
- koreferat prawnika z PZD/Warszawa p. Tomasz Terlecki

* Wizja rodzinnego ogrodnictwa działkowego w Polsce i Europie
Referat: Strategia renesansu idei ogrodnictwa działkowego w Polsce
dr Zdzisław Śliwa – OZ PZD Poznań.

9. Dyskusja
10. Podsumowanie i zakończenie konferencji

UWAGA! W przypadku opublikowania referatów przed konferencją można by ograniczyć wystąpienia referentów do max. 25 minut (zalecana prezentacja multimedialna w ppt) wygospodarowując czas na dyskusję.

Ważne będą uzupełnienia i korekty wniesione do powyższego projektu przez Panią dr Magdalenę Klessę, włącznie z Jej referatem nt dydaktyki ogrodowej. Gdyby temat poszerzyć o zagadnienia edukacji w Ogrodach, to może znalazłby się czas dla przedstawiciela Uniwersytetów Trzeciego Wieku?
Rok 2012 został ogłoszony w Polsce Rokiem UTW pod patronatem Sejmu RP oraz Prezydentowej Barbary Komorowskiej. W Europie to rok pod hasłem Aktywni 50+. W Poznaniu działa w związku z tym od 1,5 roku Centrum Inicjatyw Senioralnych, a w ROD ponad 50 proc. to przecież seniorzy.
Może więc zaprosić jako referenta mgr Krystynę Lewkowicz z Warszawy (SGH) – Komisja Dialogu Społecznego ds. UTW z referatem o ramowej problematyce: Współpraca z UTW jako źródło aktywizacji edukacyjnej w ROD.

Rada Programowa Konferencji:
1. AWF……………………………?
2. Mgr inż. Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD
3. Dr Magdalena Klessa – OZ PZD Poznań
4. Dr Zdzisław Śliwa – Prezes OZ PZD Poznań
5. Doc. dr Zdzisław Szkutnik – WSUS Poznań, ROD ‘Leśny Barcinek’

Wydanie materiałów konferencyjnych pod redakcją:
Dr Magdalena Klessa, doc. dr Zdzisław Szkutnik

(Materiał wyjściowy do dyskusji opracował doc. dr Zdzisław Szkutnik, ROD ‘Leśny Barcinek’ przy współudziale dr Magdaleny Klessy, OZ PZD w Poznaniu, 11 stycznia 2012)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 16:34, 01 Sie 2014, w całości zmieniany 8 razy
Nie 14:45, 27 Kwi 2014 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post ROD-y w miastach dzisiaj i jutro - wyzwania i funkcje
Na omawianym w poprzednim poście seminarium w SGGW 11-12 kwietnia 2014 r. Prezes Kondracki wygłosił referat pod ww tytułem.
Rzecz znamienna, że w obszernym tekście nie wspomniano nawet jednym zdaniem o ważnym wyzwaniu, jakim jest zjawisko całorocznego zamieszkiwania w ogrodach, które zmieniło w wielu przypadkach ich funkcje.

To przemilczenie destrukcyjnego dla ogrodów zjawiska nie jest przypadkowe, jeśli zważy się, że trudno mówić krytycznie o czymś, czemu nie zdołano samemu przez trzydzieści lat skutecznie się przeciwstawić.
Niewątpliwie to drażliwy temat, ale jeśli występuje się w uczelni wyższej, to obowiązuje na takich spotkaniach obiektywizm, czyli pełne zreferowanie tematu, adekwatnie do zakresu tematycznego wyznaczonego tytułem. Tymczasem mamy tu do czynienia z prezentacją wybiórczą dokonaną przy tym bez uzasadnienia. Wydaje się, że celowo i świadomie skrzywiono w ten sposób obraz ogrodnictwa działkowego w Polsce, co nie przystoi referentowi tej rangi w organizacji.
Zresztą, proszę przekonać się samemu: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 19:22, 09 Maj 2014, w całości zmieniany 1 raz
Pią 19:10, 09 Maj 2014 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post OdGrodzić ogrody, czyli miasto scalone zielenią
"W dniach 12-15 maja 2014 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbywa się V ogólnopolska konferencja i warsztaty urbanistyczne „OdGrodzić ogrody, czyli miasto scalone zielenią”.
Konferencja zorganizowana została przez Koło Naukowe Polityki Regionalnej (Katedra Gospodarki Regionalnej) działające na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz Studenckie Koło Naukowe Arboris z Politechniki Krakowskiej. Wydarzenie przygotowane było wspólnie przez studentów i pracowników naukowych. Konferencję podzielono na część teoretyczną i szkoleniową oraz warsztaty.

W dniu wczorajszym, 12 maja odbył się blok teoretyczny, podczas którego zaprezentowano serię wykładów poświęconych ogrodnictwu działkowemu w Polsce i na świecie. Poruszono zagadnienia historyczne, formalnoprawne, architektoniczne, ekologiczne oraz społeczne. Prelegenci przedstawili potencjał ogrodów działkowych, a także korzyści z ich otwarcia na mieszkańców aglomeracji miejskich. Polski Związek Działkowców reprezentowany był przez Panią Halinę Kmieciak - Prezes OZM, Panią Zdzisławę Królczyk - Wiceprezes OZM oraz Panią Marzenę Smęder - Prezes Zarządu ROD „Płaszów” w Krakowie, która przedstawiła wykład „Aspekty ekonomiczne gospodarowania Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi”. [...]"

Więcej czytaj... [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Pią 17:52, 16 Maj 2014 Zobacz profil autora
Leśny dziadek
SREBRNY UŻYTKOWNIK



Dołączył: 19 Lis 2008
Posty: 96
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Pozorowane zmiany
Okazuje się, że samo stwierdzenie, iż „rozwój ogrodów się rozwijał“ i wskaźniki prężyły się strzałkami do góry – nie wystarcza!
Nieuprawiane należycie przez ponad 30 lat ogrodnictwo działkowe w sferze racjonalnego i nowoczesnego zarządzania zachwaściło się, a nawet wybujało dodając nowe, wymuszone funkcje, jak osiedla mieszkalne w ROD-ach. Ogrody mają sukces - jest ich bardzo dużo, ale przeciętnemu, "sezonowemu" działkowcowi żyje się w nich ciężej niż dawniej. Rozdarcie ogrodów zasiedlanych całorocznymi mieszkańcami pogłębia się! Powstała wśród użytkowników "klasa lux", która pokazuje, że prawo nie dotyczy w takim samym zakresie wszystkich, że jest liczna grupa "beneficjentów ogrodowych" żyjąca ponad prawem, przeważnie na koszt zrównanej w powinnościach wobec ogrodu większości.

Dowodzi to, jak się wydaje, że Organizacja utraciła zdolność widzenia i słuchania, ale przede wszystkim zdolność skutecznego przeciwdziałania wypaczeniom. Sama ze swoją ogrodową samorządnością (ta jaka jest, każdy widzi), nie jest w stanie poradzić sobie z negatywnymi, wewnętrznymi zjawiskami. Ale to może także tylko pozory, bo w gruncie rzeczy Organizacja jest silna, potrzebuje tylko nowego impulsu!

Kto nie chował się w kulturze prawdomówności, ten za bardzo nie odróżnia hipokryzji od prawości. Dla niego wszystko jest w porządku. Są seminaria, konferencje, referaty, kombajn upowszechniający opinie i wyselekcjonowane informacje pracuje, pomijając niewygodne, choć gorące tematy. To nowy "poprawny politycznie" obiektywizm? Źle się dzieje, jeśli na forum akademickie wprowadza się bez żenady hipokryzję promując pod szyldem nibynaukowego referatu prawdy częściowe.
Ale tylko z pozoru ta dziedzina życia ROD jest ogarnięta. Są -wydawać by się mogło- nowe akty prawne i będą nowe akty wykonawcze (statut, regulamin), ale to wszystko pozory. Patologie w ogrodach pozostały i mają się dobrze.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Leśny dziadek dnia Wto 8:25, 20 Maj 2014, w całości zmieniany 2 razy
Wto 7:32, 20 Maj 2014 Zobacz profil autora
Zet
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 18 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Poznań

Post Spotkanie europejskich działkowców w Utrechcie
Ogrody działkowe w centrum uwagi – to hasło, które przyświecało tegorocznemu Międzynarodowemu Kongresowi Biura Ogrodów Działkowych i Rodzinnych, który odbył się w dniach 28-30 sierpnia [2014] w Utrechcie [Holandia].
Poza reprezentantami 14 państw europejskich w Kongresie wzięli także udział przedstawiciele polskich działkowców z prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim na czele. […]

Polskie akcenty
Podczas Kongresu nie obeszło się też bez polskich akcentów. Jednym z najważniejszych była prezentacja działalności medialnej Polskiego Związku Działkowców. Pokazała ona, że żaden inny związek europejski nie prowadzi jej aż na tak szeroką skalę. W żadnej innej organizacji działkowców nie wydaje się tak wielu materiałów informacyjnych i promocyjnych dla użytkowników działek jak w PZD. Prezentacja została bardzo dobrze przyjęta. Padło wiele pytań na temat tego, co mogą zrobić inne związki europejskie, by równie skutecznie docierać z informacjami do użytkowników działek, mediów a także społeczeństwa.[…]”

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Nie 18:32, 14 Wrz 2014, w całości zmieniany 1 raz
Nie 18:28, 14 Wrz 2014 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum POROZMAWIAJ Z SĄSIADEM Z... OGRODU! Strona Główna » Miejsca bogate pod względem informacji o ogrodach Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin