Autor |
Wiadomość |
Zet
Administrator
Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 1508 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 18 razy Ostrzeżeń: 0/2 Skąd: Poznań |
|
OZ proponuje zmiany w zagospodarowaniu i fujnkcjonowaniu ROD |
|
"Stanowisko Konferencji Przedkongresowej PZD Okręgu Poznańskiego obradującej w dniu 5 czerwca 2009r. w Poznaniu
w sprawie zmian w zagospodarowaniu i funkcjonowania ogrodów działkowych dostosowując je do obecnych potrzeb działkowców i społeczeństwa
Zdecydowana większość obecnie istniejących ogrodów działkowych została utworzona w I połowie XX wieku wg standardów wówczas obowiązujących. W okresie ich tworzenia uporządkowanie i zagospodarowanie nieużytków, terenów zaniedbanych, wysypisk śmieci, terenów podmokłych lub zalewowych stanowiło dużą zmianę lokalnego krajobrazu. Nowy wygląd tych terenów, zaprowadzenie ładu i porządku, opłotowanie wraz z nawet nie bardzo bogatą infrastrukturą ogrodową, zamieniały te miejsca w oazy wszelakiej szczęśliwości. W obliczu niedostatków materiałowych i finansowych istniała społeczna akceptacja na funkcjonowanie ogrodów i działek, w których zagospodarowanie altan i miejsc ogólnie dostępnych jak: świetlice - Domy Działkowca, boiska sportowe, place zabaw dla dzieci, sanitariaty w wielu wypadkach pozostawiały wiele do życzenia. Budowa altan i opłotowań wielokrotnie dokonywana była z materiałów bardzo różnorodnych, niedających możliwości spełnienia warunków estetycznych i funkcjonalnych. W nie bardzo odległych przecież czasach normalnością było, nawet w dużych miastach, hodowanie drobiu, królików, nutrii a nawet świń i kóz, bo takie wówczas było zapotrzebowanie.
Bardzo dynamiczny rozwój ogrodnictwa działkowego w latach 80-tych ubiegłego stulecia w sposób znaczący zwiększył aspiracje estetyczne i funkcjonalne użytkowników działek. Zmianie uległa również funkcja indywidualnej działki. Jej rola jako pomocy socjalnej dla rodziny zmieniła się w funkcję rekreacyjną i wypoczynkową, z możliwością korzystania ze zdobyczy postępu technicznego. Ogrodowa sieć wodociągowa, hydrofory indywidualne, kosiarki elektryczne, telewizory, lodówki i drobny sprzęt gospodarstwa domowego są normalnością na bardzo wielu działkach. Wzrosło zapotrzebowanie na miejsca parkingowe dla samochodów oraz stworzenie możliwości dojazdu wozów asenizacyjnych, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej – w szczególności w ogrodach podmiejskich.
Coraz częstszym staje się wśród działkowców, zwłaszcza w ogrodach miejskich, przekonanie o konieczności zwiększenia dopuszczalnej wielkości altan z jednoczesnym zastrzeżeniem, że nie mogą one służyć stałemu zamieszkiwaniu.
Biorąc pod uwagę zmiany społeczne i kulturowe, jakie się dokonują w społeczeństwie oraz jego aspiracje i następującą zmianą pokoleniową, należy przygotować ogrody do ich nowej pozycji i roli w następujący sposób:
- zaakceptować konieczność utrzymania ogrodów i działek na poziomie określonym przez Regulamin ROD, by były one właściwie postrzegane przez mieszkańców miast i osiedli na terenach których istnieją ogrody działkowe,
- rozpatrzyć celowość utrzymywania ogrodów, w których część działek nie znajduje użytkownika. Zbędne grunty należy oddawać samorządom terytorialnym, by nie leżały odłogiem i nie psuły ogólnego wizerunku ogrodów,
- zaostrzyć wymagania estetyczne i funkcjonalne stawiane obiektom znajdującym się na działce (altana, opłotowania, sanitariaty, drogi)
- stworzyć pełniejsze możliwości realizowania się działkowców jako hobbistów ogrodnictwa i ekologów,
- tworzyć i świadomie wspierać atmosferę zdrowej konkurencji w wyposażeniu i utrzymaniu działki,
- modernizować istniejące sieci energetyczne i zakładać nowe,
- w wielu ogrodach niezbędna okaże się sieć kanalizacyjna,
- w zależności od potrzeb wyposażać ogrody w sanitariaty ogólnodostępne na obowiązującym obecnie poziomie,
- wyposażać ogrody w spełniającą wielorakie funkcje sieć internetową
.
Po realizacji powyższych propozycji, ogrody będą mogły otworzyć swe podwoje dla wszystkich chętnych, chcących skorzystać z oferowanych terenów zieleni, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa użytkowników i ich mienia.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Zet dnia Pią 7:08, 26 Cze 2009, w całości zmieniany 1 raz
|
|
Pią 7:02, 26 Cze 2009 |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|